IX Maraton pływacki w Kazimierzy Wielkiej

Luty 16, 2015 Sport 0 Comments

Długo nie mogłem zdecydować, jaki będzie wyglądał pierwszy post. Stwierdziłem, że najlepiej zacząć od miejsc najbliższych, dlatego też dzisiaj zabiorę Was na basen…

W dzień Świętego Walentego, po raz dziewiąty w naszej miejscowości (Kazimierza Wielka) odbył się dwudziestoczterogodzinny maraton pływacki. W tym roku maraton odbywał się dwóch miejscach jednocześnie, w Kazimierzy oraz oddalonej o 400 km Łomży. Dla mniejszych społeczności to jak swego rodzaju święto, na którym można spotkać starych znajomych i zebrać się w jednym miejscu by osiągnąć wspólny cel. Warto wiedzieć, że do zorganizowania takiego maratonu potrzebny jest ogrom pracy i środków, a wszystko zaczyna się już co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Jednak trud się opłaci bo z każdym rokiem maraton przyciąga coraz więcej zwolenników wśród których nie brakuje sponsorów.

Jest się z czego cieszyć, bo nasz region wzbudza coraz większe zainteresowanie. 

maraton2015-154

 

Tak w ogóle, to dzisiaj zdałem sobie sprawę, że gdyby mi przyszło zorganizować taki maraton to cała impreza skończyłaby się totalną klapą, a po wszystkim kazano by spuścić wodę z basenu i zburzyć budynek. Ilość rzeczy jakie trzeba przygotować, ogarnąć i dopilnować przekracza ludzkie wyobrażenie. Tak więc Robert wraz z całą obsługą basenu zasługują na miano istnych mistrzów organizacji.

maraton2015-128

Siedzę teraz w biurze, a Patrycja biega gdzieś z aparatem i goni dzieci robiąc im zdjęcia.
Mijają kolejne godziny i okazuje się, że w tym roku główną grupą pływających na maratonie są dzieciaki i młodzież, co mi i Patrycji się bardzo podoba. Fajnie widzieć że takie atrakcje wzbudzają zainteresowanie, bo przecież o to właśnie chodzi.

maraton2015-269 maraton2015-263 maraton2015-285

maraton2015-81

 


Co do samej pracy to światło nie jest łaskawe, bo jak na ironię jest go za dużo (w połączeniu z cieniami jakie padają od filarów) sprawia, że odpowiednie naświetlenie zdjęcia to nie lada wyzwanie. Poza tym woda to główny wróg elektroniki, a szczególnie tej drogiej, więc cały reportaż przypomina trochę fotografowanie na polu minowym. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, ponieważ może się zdarzyć że ktoś zafunduje nam kąpiel, albo ochlapie. Dodatkowo odpowiednie ujęcie pływaka może się okazać dość trudne. Zawodnicy w większości są przecież pod wodą i wynurzają się tylko na chwilkę, no i jeszcze dochodzi do tego złapanie odpowiedniego momentu. Choć słowo maraton może kojarzyć się wyłącznie z nabijaniem kilometrów, to pływanie nie było jedyną atrakcją. Ciekawym urozmaiceniem stały się występy grupy Wiedza i Pasja która przyjechała z Buska Zdroju. Pomieszano ze sobą pokaz tańca wykonanego przez grupkę dzieci, utwory śpiewane oraz występ teatralny. Wieczorem nie tylko można było oglądać występy, ale nawet uczestniczyć w profesjonalnych zajęciach zumby, prowadzonych przez Karolinę. Pod koniec wieczoru przedstawiono również pokaz laserów.

maraton2015-270

Oprócz występów zorganizowano wystawy miejscowych fotografów: T. Kościółek, Z. Pilarski, A. Kocela, w tym znalazło się też kilka moich prac. Warto także wspomnieć, że maraton został połączony z akcją Fundacji DKMS – „Wspólnie przeciw białaczce”. Osobiście bardzo popieramy takie akcje. Tuż przy basenie zostało postawione stoisko, gdzie zachęcano ludzi do zostania dawcą szpiku i na szczęście chętnych nie brakowało. Działo się o wiele więcej niż tu opisaliśmy, ale to trzeba zobaczyć samemu 🙂


maraton2015-259

Do domu wróciliśmy około drugiej w nocy, ponieważ jeszcze postanowiliśmy wziąć udział w wydarzeniu, ale tym razem jako uczestnicy. Szczerze mówiąc, to nie spodziewaliśmy się, że w nocy będzie pływać tak dużo osób. Niektórzy przebywali na terenie basenu po kilka, a nawet kilkanaście godzin. Z pomocą przyszli jednak organizatorzy, którzy pomyśleli o darmowym poczęstunku oraz napojach ufundowanych przez sponsorów. Z okazji Walentynek postanowiono przyznać dodatkową nagrodę – dla pary, która przepłynęła najwięcej długości basenu. Rano pojechaliśmy jeszcze na zakończenie maratonu i po wręczaniu nagród udaliśmy się do domu.

 Chcieliśmy również przeprosić za opóźnienia, ale usprawiedliwiamy się tym że  zrobiliśmy naprawdę dużo zdjęć do galerii i samo wrzucanie zajęło nam sporo czasu.
Na szczęście galeria jest już gotowa. 🙂


 

maraton2015-396

Dla zainteresowanych, więcej materiałów można obejrzeć na :

Zdjęcia z maratonu można pobrać klikając TUTAJ !

Do zobaczenia za rok 🙂
Patrycja i Krystian